Część praktyczna państwowego egzaminu na prawo jazdy ma wykazać, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy, potrafi w praktyce zastosować przepisy ruchu drogowego.
Warunki i tryb przeprowadzania części praktycznej opisane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 (Dziennik Ustaw z 2019 r. poz. 1206)
Każda osoba oczekująca na egzamin powinna:
Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy w zakresie kategorii B jest nagrywana. Dopuszcza się, możliwość nagrywania egzaminów innych niż kategorii B.
Egzamin praktyczny można podzielić na pięć etapów:
Etapy 1-3 oraz 5 wykonywane są na placu manewrowym.
Etap 4 wykonywany jest w ruchu drogowym, na drogach publicznych.
1. Sprawdzenie tożsamości, przedstawienie się egzaminatora
Każda osoba przystępująca do egzaminu musi okazać ważny dokument tożsamości.
Egzaminator przedstawia się i upewnia się, że osoba rozumie zasady przebiegu egzaminu.
2. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy
Podczas losowania osoby egzaminowanej przez egzaminatora, komputerowy system do egzaminowania, automatycznie losuje czynności do wykonania w zakresie kontroli technicznej pojazdu, mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
System losuje po jednym elemencie z grupy:
dodatkowo dla kategorii B(96), B+E, C1+E, C+E, D1+E, D+E, T:
Osoba egzaminowana musi dostosować pojazd do swojej postury w taki sposób, aby mogła bezpiecznie prowadzić pojazd.
Przygotowanie pojazdu polega na:
3. Wykonanie zadań na placu manewrowym
Ta część egzaminu pozwala na ocenę, czy osoba egzaminowana potrafi używać elementów pojazdów oraz bezpiecznie panować nad pojazdem.
W zależności od kategorii prawa jazdy, zadania do wykonania na placu manewrowym mogą się różnić.
4. Wykonanie zadań w ruchu drogowym
Ta część egzaminu jest przeprowadzana w celu sprawdzenia umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, energooszczędnego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się, w ruchu drogowym.
Podczas tej części egzaminu, egzaminator zwraca szczególną uwagę na:
Zadania egzaminacyjne oceniane są wg zasad określonych w tabelach, które znajdują się w Załączniku nr 2 rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 (Dziennik Ustaw z 2019 r. poz. 1206)
5. Omówienie egzaminu
Po zakończeniu części praktycznej egzaminu państwowego egzaminator omawia z osobą egzaminowaną wynik części praktycznej egzaminu państwowego, a jeżeli wynik jest negatywny - podaje przyczyny jego uzyskania.
UWAGA:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, warunkiem przeprowadzenia egzaminu państwowego jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, lub A odpowiedniego stroju ochronnego w postaci:
a) obuwia pełnego zakrywającego stopę, wiązanego lub zapinanego na klamry, rzepy, lub zatrzaski, lub obuwia motocyklowego,
b) spodni z długimi nogawkami,
c) kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,
d) rękawic zakrywających całe dłonie;
W związku z sytuacją pandemiczną na egzamin kat. A (w tym AM, A1, A2) należy dodatkowo (poza wymogami wskazanymi powyżej) zgłosić się z własnym kaskiem oraz słuchawkami wyposażonymi w wejście typu „minijack”. Brak tego wyposażenia będzie uniemożliwiał przeprowadzenie egzaminu.
Nadzór nad przeprowadzeniem egzaminu państwowego sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Adres Urzędu:
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
ul. Wybrzeże Słowackiego 12-14
50 - 411 Wrocław